28 Ocak 2016

0

Rocksmith 2014

En son ortaokuldayken elime almıştım gitarı.. Daha sonra Guitar Hero girdi hayatımıza, plastik gitar ve bateri ile Metallica konseri verdik evde.. Ama hep birşeyler eksikti...

Ve Rocksmith'i görünce neyin eksik olduğunu anladım:
Gerçek gitar!!

Plastik gitar yerine ekranda akan şarkıları gerçek gitar ile çalmayı öğretiyor Rocksmith. Tabi ben de bunu ilk duyduğumda biraz şüpheye düştüm. Fakat biraz araştırınca pek çok insanın memnun olduğunu öğrendim ve öncelikle ilk çıkan oyunu PS3 için aldım. Yanında kablosu ile Rocksmith'i oldukça hesaplı sahip olduktan sonra biraz PS3'te oynadım fakat çok sarmadı. Daha sonra PC'de Steam indirimlerden faydalanıp Rocksmith 2014'e geçtim ve bu geçiş gerçekten pek çok şey farkettirdi.

Rocksmith'in çalışma prensibi basit. Bir kablo ile elektro gitarı PC'ye bağlıyorsunuz. Oyun da gitardan çıkan sesleri bu kablo aracılığı ile anlayıp sizin doğru çalıp çalmadığınızı belirliyor. Aynı zamanda anfi görevi görüp sizi ve gitarınızı şarkıların içine sokuyor.

Oyunda pek çok yapılacak şey var. Mesela DLC'ler ile birlikte 200 şarkıyı aşan şarkı listesinden istediğiniz şarkıyı çalabiliyorsunuz. Şarkıları çalmayı da şöyle açıklayabiliriz, ekranda size doğru gelen renkli notalar görüyorsunuz ve bu notalar öndeki gitara ulaştığında o notalara basıyorsunuz. Ve oyun şarkıları; sizin doğru çalabildiğiniz notalara bakarak, şarkıyı daha çalarken daha da zorlaştırıp/kolaylaştırabiliyor. Böylece en sevdiğiniz şarkıları az da olsa çalabiliyorsunuz. Şarkı bittikten sonra verilen yüzde de ise, sizin şarkıdaki tüm notaların % kaçını çalabildiğiniz yazıyor. Ayrıca her şarkı için beceremediğiniz bölümlere göre size öneriler sunabiliyor. Mesela şarkının şurasını çalış, şu gitar dersini tekrarla veya şu Guitar Arcade oyununu oynayarak kendini biraz geliştir gibi.

Oyunun en önemli bölümlerinden biri de Lessons bölümü. Burada videolu ve etkileşimli gitar dersleri alıyorsunuz. Size gitarı nasıl tutacağınızdan, akort basmaya pek çok şey öğretiyor ve ders sonunda bir ödev vererek ne kadar iyi uygulayabildiğinize bakıyor. Düşük not aldığınız dersleri tekrarlayabiliyorsunuz böylece.

Pratik yapmayı eğlenceli hale getiren en önemli bölüm ise Guitar Arcade oyunları. Eski ateri oyunları gibi düşük grafikli bu oyunlarda size doğru telleri bakmadan çalmayı, akort basmayı, bakmadan akor yerlerine parmak yerleştirmeyi ve diğer pek çok tekniği eğlenceli biçimde pratik yapabiliyorsunuz. Session Mode'da ise bir grup kurup; bu gruba bateri, keman vs ekleyerek, siz de gitarı elinize alıp birlikte çalabiliyorsunuz. Ve buradaki en eğlenceli kısım da, eklediğiniz diğer enstürmanların öyle metronom gibi sabit çalmaması. Sanki gerçek insanlarla çalıyor gibi, sizin müziğiniz ile hızlanıp, yavaşlıyor, akort değiştirebiliyorlar. Tone Designer ile gitarınızdan istediğiniz sesi çıkartmak mümkün.

Shop bölümünden bolca DLC satın alabiliyorsunuz. Fiyatları pek ucuz değil ama sevdiğiniz, çalmak istediğiniz şarkılar için değebilir. Ama içinde gelen şarkılar zaten oldukça güzel ve sizi uzun zaman idare edecektir zaten. Ayrıca 2014 versiyonunun bir güzel özelliği de, önceki Rocksmith şarkılarını buna aktarabilmemiz. Önceki oyuna sahipseniz, dükkan bölümünden ufak bir ücret ödeyip; eski Rocksmith'te bulunan şarkılarınızı yeni oyuna upgrade edebiliyorsunuz. Böylece eski şarkıları yenilenmiş görsellikle çalabiliyor, ona uygun daha iyi öneriler alabiliyorsunuz ve önceki oyuna da ihtiyacımız kalmıyor.

Sonuç olarak ben bu oyunu sevdim. Gittim kendime ikinci el bir elektro gitar aldım sırf bu oyun için. Normalde gitarlı paket olarak da satılıyor fakat içinden çıkan gitar çok da iyi değilmiş. Onun yerine ikinci el bir tane aldım, hem daha ucuza geldi hem de daha kaliteli gitar sahibi oldum. Eğer siz de benim gibi önceden gitarı eline almış fakat becerememişseniz, bu oyun size hayal edemeyeceğiniz kadar yardımcı olacak.


0 yorum: