12 Mart 2014

0

The Amazing Spider Man

Amazing Spider Man
 Eskiden neredeyse hiç çizgi roman filmleri yapılmazdı.. Fakat artık -özellikle de Marvel- neredeyse her ay yeni bir film çıkartıyor. Stan Lee'yi Tom Hanks'den daha fazla görüyorum artık.

İlk olarak nedir bu Spider-Man kargaşası diye soranların merakını giderelim. Bu yeni film adını ilk çıkan çizgi romanlardan alıyor. Gerçi buna ters olarak da, örümcek adamımız daha yeni nesil olan "Ultimate"  Spider-Man a benzemekte.

Böyle bir giriş yaptıktan sonra, film ile ilgili spoilerlere geçebiliriz. Merak etmeyin sonuçta bu bir "6. His" değil de, Örümcek Adam filmi olduğu için seyir zevkinizi etkilemeyecektir.

Bu sayfada fotoğrafını görebileceğiniz üzere, örümcek adamımız yine sarışın bir güzel bulmuş kendine. Neyse ki bu çizgi romanlara benzer olarak Gwen'den başkası değil. Sam Raimi ise çizgi romanlarda sonradan gelen Marry Jane'i kullanmıştı. Ve bir diğer en büyük değişiklik ise örümcek adamımız Sam Raimi'nin ilk filmindeki gibi bileklerinden organik ağ atmıyor. OSCORP'dan aşırdığı parçalar ile devşirme bir alet yapıp onu kullanıyor. Bence bu iki seçim de çok yerinde olmuş. Mekanik ağ atıcılar, örümcek adam'ı biraz daha insancıl yapıyor.

Aradaki farklara değindikten sonra, gelelim filmimize.
Normalde Peter Parker çok içine kapanık, tam bir Nerd karakter iken bu filmde gayet sempatik, yakışıklı ve kendine güvenen bir tip olarak karşımıza çıkıyor. Bence bu filmin en büyük eksisi. Örümcek tarafından ısırıldıktan sonra yaşadığı değişimi tam anlamıyla göremiyoruz. Zaten filmde bu değişimi çok hızlı geçiyor oysa bana göre karaktere özünü veren bu değişim sancısı. Zamanında hepimizin egosunu okşayan, inek tipli de olsan ileride bir örümcek seni dünyanın en popüler insanı yapar teorisi boşa gidiyor yani.

Örümceğin filmdeki düşmanı ise Lizard (Kertenkele). Ters giden bazı deneyler sonucu değişen Kertenkelemiz, Örümcek Adam'ın ilk gerçek savaşı oluyor. Açıkça çok da sevdiğim bir düşman değildir kendisi. Keşke ufak bir tane daha konsaydı yanına.

Genel anlamda beğendiğim bir film oldu fakat ne yalan söyleyeyim, beni ilk Spider Man filmi kadar etkilemedi. O filmde gördüğümüz Spidey'in oradan oraya ağ atarak uçması, ağına bağlı tepetaklak bağdaş kurarak aşağı  süzülmesi gibi hareketleri ilk orada gördük. Bu film de üzerine pek birşey koymuş değil. Neden çekildiğini anlayamadığım, fakat izlerken hiç sıkmayan güzel bir süper kahraman hikayesi olmuş.

0 yorum: