28 Şubat 2014

0

PS Vita

PS Vita ilk duyrulduğunda çok heyacanlanmıştım. PSP'nin ilk versiyonuna sahibim ve burada da yazdığım bir kaç oyun ile bana gerçekten kaç sene mobil oyun zevki yaşattı bilmiyorum. Hala sıkıldıkça açıp Disgaea 2 oynarım onunla. PS Vita duyrulduğunda ise PSP'de yaşadığım oyun zevkinin katlanarak artacağını ümit edip, çıkış tarihini dört gözle beklemiştim.

Sonra Vita çıktı. Ve ben almadım. O kadar bekledikten sonra, ne yazık ki beklentimi karşılamamıştı. Elime aldığımda tuş takımının oldukça küçüldüğünü ve analogların biraz biçimsizce yerleştirildiğini gördüm. İlk çıkan PSP gibi elime oturmuyordu, tamam belki bunda ellerimin büyük olmasının da suçu vardır elbet ama Sony'nin hiç mi suçu yok? Ön ve arka ekrandaki dokunmatikler güzel, günümüz teknolojisinde gerekli belki fakat bunları düzgün kullanan bir oyun göremeyeceğim konusunda şüphelerim vardı. Ön ve arkaya konan kameraların çözünürlükleri ise tek kelime ile kötü.

O yüzden almayarak biraz beklemeye karar verdim. Sonuçta çıkışlarda çok fazla tantana oluyordu. Ki öyle de oldu. Pek çok insan ilk çıktığı gibi kapıp ondan sonra "e bunda oyun yok" diye oturmaya başladı. Gerçekten de öyleydi, Sony şu an PS4'te ne yapıyorsa Vita'da da aynı haltı yemiş ve bir elin parmağını geçmeyecek oyunlarla bu el konsolunu piyasaya sürmüştü. Oyuncuların sabrı fazla sürmedi ve sonunda çok ucuz fiyatlara Vita'larını satmaya başladılar.

Ben ise tam bu zamanlarda gidip sıfır bir Vita alarak, bu oyunsuz alet sahipleri kervanına katıldım. Peki almamda ne etkili oldu? Birincisi Disgaea serisi. PSP'de beni deli gibi oyalayan Disgaea 1 ve 2'nin yeni versiyonları 3, 4 ve D2  PS3'e çıkmıştı ve oynayamıyordum. Fakat NIS Amerika'nın Disgaea 4'ün Vita'ya tüm DLC'leri ile birlikte çıkacağını duyurmasıyla gözüm döndü. Zaten Disgaea 3'te taze çıkmıştı Vita'ya. Sadece bu iki oyun beni senelerce idare edecek yeterlilikteydi. Bu iki oyunu tek bir sebep olarak sayıp; ikinci sebebe gelirsek, o da PS Plus'tur. Bu sistemi bilmiyordum, Disgaea'leri araştırırken buldum ve bu sistemin nasıl işlediğine dair ayrıca bir yazı hazırlayacağım. Ama kısaca değinmek gerekirse; yıllık 100TL'ye her ay ücretsiz 1 PS4, 2 PS3, 2 de Vita oyunu alıp, üyeliğiniz aktif oldukça oynayabiliyorsunuz. Ben de bunların sonucunda bir Vita alarak PSP defterini kapattım. Demek isterdim fakat hala PSP ile oynamaya devam ediyorum. Disgaea savelerimi Vitaya aktarana kadar PSP ile yan yana duracaklar.

Japonya'da Sony ikinci Vita versiyonunu piyasaya sürdü. Bizimkilerden farkı OLED ekran yerine daha ucuz olan LCD ekran kullanması. Fakat bu aynı zamanda artan pil ömrü demek. Ayrıca içinde hazır 1Gb bellek ile geliyor ve genel anlamda alet biraz daha plastik havasına bürünmüş durumda.

Ne yazık ki satışlar PSP kadar iyi değil ve olamayacakta. PSP çıktığında bize tek bir alette; oyun, müzik, video, film, internet keyfi veriyordu ve piyasa henüz bir Iphone görmemişti. Fakat artık bu hizmetlerin çoğunu akıllı telefonlarımız ile sağlıyoruz. Sırf oyun oynamak için koca Vita'yı taşımaktansa, sıra beklerken telefondan bir Angry Birds oynamak insanların daha kolayına geliyor.

Sonuç olarak eğer elinizde PSP yoksa, Vita almalısınız. Fakat telefonların artık birer oyun makinesine döüştüğü günümüzde oynadığınız oyunları göz önünde bulundurarak seçiminizi yapın. Şu an Vita için satılan pek çok oyun telefonlarda çok daha hesaplı olarak kullanıcılarla buluşuyor.

0 yorum: