29 Mart 2010

0

Batman: Arkham Asylum


Evimize Amiga girdiğinde henüz ilk okuldaydım. Annemle Eminönün'den almıştık Amiga'yı ve halen çalışmakta olan ufak Sony Tv'yi. Aldığımız yer bana 2 disket oyun vermişti. Biri Too'bin isimli deli bir simitli nehir yarışı, diğeri ise Batman oyunu.

Eve gelir gelmez, odamızın ortasına kutuları açmış; tv'ye aleti bağlamış, elimede joystick'i (Phyton) alıp Batman'i oynamaya başlamıştım. Soldan sağa doğru gidip, karşıdan gelen düşmanları öldürdüğümüz bir platform oyunuydu. İlk bölümün sonunda Joker'i aside düşürüp, sonra ikinci bölümde araba ile kovalamaca yapıyorduk.

Tabi benim bunları görebilmem çok büyük zaman aldı. Çünkü oyun acayip zordu, araba yarışı neredeyse imkansızdı ve en ufak hatada bir canımızı kaybediyor, 3 canımız da bitince saatler sürecek ilk bölümün başına geri dönüyorduk. (Save filan da yok tabi) Çok uğraşmıştım BatMobile ile giderken yoldaki sokak lambalarına zincir atıp 90 derece dönüş yapayım diye.

Sanırım Ocean firmasının oyunuydu. Zaten o dönemlerde bir film çekildiyse, oyunu Ocean'dan çıkardı. Tabi pek çok film oyunu gibi sadece filmin yarattığı şöhret üzerinden satış yapmayı hedeflediğinden, pek de harika oyunlar çıkmazdı piyasaya. Ama yine de çoğu kendini oynatacak kadar iyiydi.

İşte bu oyunu oynarken, bunları düşündüm. Nereden nereye gelmişiz onca senede. Ve en güzeli de, geçmişteki ilk Batman oyunumdan sonra ilk defa başka bir Batman oyunundan bu kadar keyif aldım.

Oyunumuz Batman olarak Joker'i yakalayıp, Arkham Deliler-Kaçıklar Yüksek Hastanesine getirmemizle başlıyor. Grafikler harika, konusu güzel; etrafta keşfedilcek pekçok şey var. Özellikle karakterlerle ilgili yazılar, dökümanlar Batman'i çizgi romandan takip edenleri sevindirecek nitelikte.
Oyunun en zevkli yerlerinden biri dövüşleri. Oyun boyunca pekçok kez adam patakladığımız için dövüşleri zevkli ve sıkıcı olmayan bir hale getirmeleri iyi olmuş. Resmen bir film çekiyormuş edasıyla haraketler yapıp, korunarak, pelerinimiz ile dikkat dağıtarak, silahımız ile düşmanları çekerek dövüşebiliyoruz.

Dövdüğümüz adamlardan da yetenek puanı alıyoruz ve bunları değişik yeni numaralar için harcıyoruz. Batman amcamız gerektiğinde yukarıda bulunan heykellerin üstüne çıkıp, aşağıdan bizden bihaber geçen düşmanları yakalayıp etkisiz hale getirebiliyor. Ve bu çoğu yerde oyuna stratejik bir hava katıyor.

Ara videoları özenle hazırlanmış, dövüşleri zevkli, konusu güzel ve bence 2009'da çıkan en iyi oyun. Oynamadıysanız en eski Batman oyununun hatrına oynayın.

0 yorum: