17 Ekim 2009

0

Samsung 2494HM


Ve sonunda eski 19" CRT Samsung monitörümü emekli ettim. 1999 yılından beri bana hizmet verdi, gerçi annemin ve temizlikçi kadınların tacizleri nedeniye çok yıpranmıştı ekranı ama hala problemsiz çalışıyor. Teklemedi bile.

LCD'ye geçerken çok düşündüm. Özellikle de şu yatay bakış açısı yüzünden. Bazı arkadaşlarım bakış açısı değiştikçe değişen renklerden bahsediyordu. Biraz araştırdım bu tarz monitörler, 1300 TL'den filan başlıyorlardı. Bunlar daha değişik bir panel kullandıkları için CRT monitörlere yakın kesinlikte renkler veriyorlar. Fakat bu panellerin de tepkime süreleri yüksek olduğundan, hızlı görüntülerde arkada hayalet efekti bırakıyorlar. Eh ben de hem oyun hem iş için kullanacağımdan, bir iki grafiker arkadaşıma da danışarak normal panelli bir LCD almaya karar verdim.

Kararımı verdikten sonra büyüklük konusunda bir problem yaşadık. Benim gibi mimarlık yapan Faik'te 22" vardı, ve tutturdu ekranın ne kadar büyüğünü alırsan kardır diye. 22'den başlayıp 23,5'a ve sonra da 24"'e kadar çıktık. Madem bu kadar büyük alıyorum, bari bizim Xbox-360'ı da bağlayayım da HD kalitesinde oyun oynayalım şu aletle diye, HDMI girişli monitörlere bakmaya başladım. Ve sadece 3 tane bulabildim. Marka tabii yine Samsung olacaktı, fakat TV özelliği istemiyordum.

Araştırmalarla süren bir hafta sonunda Samsung 2494HM'de karar kıldım. Ayarlanabilir ayaklığı, HDMI girişi ve kocaman ekranı vardı. Bu modellerin HDMI girişinde biraz problem olmasına rağmen almaya karar verdim; Vatan Bilgisayar'ın sitesine fiyatının o gün ne kadar olduğuna bakmaya girince şok oldum. Ben araştırma yaparken monitörler satılmıştı. Başka yerlere baktım ama bulamadım.Vatan Bilgisayar'ın sitesinde Bostancı, Bursa ve İzmir şubelerinde olduğu yazıyordu.Bostancı şubesine gidip almayı düşünürken, hemen bizim buradaki Topkapı'ya gidip getirtip getirtemeyeceklerini sorayım dedim. Gidince gördük ki, Bostancı'da tek bir tane kalmış. Ve o da büyük ihtimal teşhir ürünüydü. Vazgeçtik. Oem bilgisayar bölümünden Murat bey ilgilendi neyseki benimle, ürün müdürü ile görüştü; distribitörde kalmadığını öğrendi. İzmir'den getirtilebileceğini söylediler. Oradaki diğer çalışanlar bunun için ödeme yapmamı ve 4 gün süreceğini söyledi. Uzun uğraşlar sonucunda Murat Bey sağolsun bir mail atarak İzmir'den 2 adet sipariş etti. Ertesi gün stok durumundan öğrendik ki ürün yola çıkmış. Bir sonraki gün de gidip aldım Topkapı'dan.

Şu an yeni bilgisayarım ve yeni monitörümden yazıyorum. Herkese tavsiye ederim, değiştirin monitörlerinizi. :)

0 yorum: