7 Şubat 2009

0

Casual Gaming

Bugün birkaç forumda gördüm. Son yılbaşı oyun furyasından sonra kimsenin pek oyun oynama isteği kalmamış.

Eskiden daha az oyun çıkmasına rağmen, yıl içersine daha iyi yayılırdı ve en önemlisi oyunların bir derinliği olurdu. Öyle 3-4 tanesini aynı anda oynayamazdık.

Özellikle Wii sonrasında "herkes için oyunlar" furyası başladı. Sanırım bu oyun isteksizliğinin en önemli nedeni de bu. İnsanlar, özellikle de erkekler neden oyun oynar? Tatmin olmak için. Bir sonraki seviyeye atlamak, daha çok para, daha çok eşya, daha çok puan kazanmak isteriz. Birşeylerin peşinden koşmak, önümüzde duran hedefe ulaşmak. Nedense bayanların çoğu bunu sıkıcı bulurlar.

Herkes için oyun furyası özellikle bayanları etkiledi. Evlere wii ile birlikte kolay oynanabilir oyunlar girdi. Fakat ne yazık ki bu oyunlar bahsettiğim tatmin hissini vermekten biraz uzak kalıyorlar. 10 dakika oynamakla, 10 saat oynamak arasında pek bir fark olmuyor.

Bizdeki Wii'yi ne zamandır açmıyoruz. Kardeş anca Wii Fit oynuyor, o da pek oyun sayılmaz zaten; Yoga yapıyor. Ben Xbox360'da CoD yada Eternal Sonata oynuyordum ama onlar da şu sıra sıkıcı geliyor.

Ya biz çok büyüdük, ya da oyunlar çok genç işi oldu.

0 yorum: