15 Kasım 2008

0

Fable 2


Albion topraklarında kötülük uyanmak üzere ve onu ancak bir kahraman durdurabilir.

Peter Molyneux yine geri döndü. En son blogumda Movies ile ağırlamıştık kendisini ve şimdi de Xbox 360'a özel çıkardığı Fable 2 ile karşımızda. Oyunu oynarken "nerede o eski Dungeon Keeper'ler" demeden duramadım ama olsun elimizdekiyle idare edeceğiz.

Oyunumuz biz küçükken başlıyor ve kendimizi gerçekten masalsı bir dünyada buluyoruz. Bize kontrolleri biraz gösterdikten sonra, konuya hızlı bir giriş yapıyoruz. Ortamlar çok güzel tasarlanmış; güneş, ay, otlar, binalar. Herşey çok güzel görünüyor. Oyunu 3. kişi perspektifinden oynuyoruz fakat uzun menzilli silah filan kullanırken düzgün nişan almak için istediğimizde birinci kişi perspektifine dönebiliyoruz.

Oyunun en güzel yanı pek çok güzel fikre sahip olması. Mesela isterseniz iyi bir kahraman, isterseniz de her önüne geleni kesip, çalıp çırpan bir kabadayı olabilirsiniz. Etraftaki dükkanları ve evleri satın alabilir ve bunları daha ucuza (iyi insan) veya daha pahalıya (realist insan) kiralamak mümkün.

Yandaki resim oyundan alındı; koca şapkalı ben, yerde "Köpecik" ve diğer yanımda da evim var. Oyun boyunca yanımızda olan bu köpecik, bizimle maceradan maceraya atılıyor. Fakat ne yazık ki ne kadar eğitirseniz eğitin, Fallout 3'teki köpeğiniz kadar savaşlara katılmıyor. Oradaki daha az sevimli olsa da, çok daha yararlı. Köpeğimiz kuyruk filan sallayıp bize yer altında gömülü hazineleri gösteriyor, düşman hissedince de hırlıyor. Bir diğer değşik fikir, insanlarla etkileşim. Etkileşim sadece konuşma ve dialog seçme ile olmuyor. Sims'deki etkileşimler gibi değişik seçenekler çıkıyor ekranda ve sizde dans edip, şarkı söyleyerek kendinizi karşınızdakine beğendirebiliyorsunuz. (Ya da kızdırabiliyorsunuz.) Bunlar da ufak oyunlar şeklinde tasarlanmış.

Oyun boyunca aldığınız dükkan ve evler, her 5 dakikada bir (gerçek zaman) size kira olarak gelir getiriyor. Xbox kapalı olsa bile paranız değerlenmeye devam ediyor yani.

Dövüş ve büyü sistemi değişik ve güzel. Yükleme süreleri biraz fazla ama sonuçta bir konsol oyunu. Peki oyunun en kötü yanı? Oyun hiçbir şekilde test edilmemiş. Yeni bir eşya aldığınızda, menünüzde "!" seçeneği çıkıyor. Böylece o yeni eşyayı daha kolay görebiliyorsunuz. Gidip ünlem işaretli eşyaya bakınca, eşya üzerindeki ünlem işareti kayboluyor. Fakat menüden kaybolmuyor. Hemen gözönündeki bu olayı bile nasıl atlamışlar bilmiyorum ama oyun içinde 3 yerde ben çok kötü takıldım. Limandaki Banshee, ölmek bilmedi mesela. Çare olarak şehirden dışarı çıkıp tekrar başladım. Sonra evimin içini düzeltirken, tepede ev düzeltme ile bir yazı çıktı ve öyle kaldı. Kapatıp açma, başka yerlere gitme fayda etmedi, sonunda evime dönüp tekrar düzenleme seçeneğine girip kaldırttım o yazıyı. Bir keresinde de benimle birlikte bir yere gelmesi gereken diğer 2 kahraman arkadaşım da ben etrafta hazine ararken bir anda öylesine durup etrafa bakmayı seçti. Beni takipten vazgeçtiler. Ne yaptıysam fayda etmedi, orada kaldılar öylece; yeniden başlamak zorunda kaldım göreve. Kayıt sistemi yok, tek bir save üzerinden çalışıyor oyun ve yanlış bir harekette tüm oyun gidebilir; dikkat edin.

Bizi kurtaran çingene teyze beni sürekli ana görevi yapmam için zorladı. Aslında çok güzel yan görevler de var, ve ben teyzeyi dinleyip ana görevler için koştururken, pek çok ara görevin zamanı geçmişti. Mesela Temple of Light harabe olmuştu.

Keşke daha çok test edilseymiş, illa noel oyun fırtınasına yetişecek diye kasmasalarmış. Biraz daha fazla görev, daha uzun bir hikaye ile yılın oyunu olabilirdi belki. Oyun çıkar çıkmaz, patch'ı live'de yayınlandı bu arada, pek çok hatayı düzeltiyor heralde. Ayrıca live ile oyunu iki kişi oynamak da mümkün. Oynarken tekrar yonarım heralde diyordum ama ana görev bitti ve tekrar oynayacağımı sanmıyorum. Ama yine de pek çok oyundan güzel, kendini oynatıyor.

0 yorum: