4 Ekim 2008

0

Speedtouch 585 v6


Evimize Adsl bağlanalı heralde 6-7 yıl oldu. Ve bu süre zarfında kullandığımız modem Speedtouch 530'du. Bir sürü bağlantının altından kalktı, o kadar eski olmasına rağmen programların henüz son birkaç senedir desteklediği UPnP desteğinden tutun da gelişmiş arayüz ekranına pek çok özelliğiyle kendini sevdirmişti.

Fakat bu kadar sene sonunda artık transistörleri ölmeye başladığından, içinden belli bir süre elektrik geçmeden çalışamıyordu. Hem Wireless desteği olmadığından (o zamanlar yoktu wireless filan) kardeşin yeni bilgisayarı ve Wii ile de bağlantı kurmak zor oluyordu. Bu yüzden bir üst versiyonuna geçmeye karar verdik. Fakat ne bileyim, meğerse Thomson firması ileriye doğru değil, geriye "gelişim" gösteriyormuş.

Modemi bulmak zor zira pek kimse satmıyor. (Buradan uyanmak lazımdı aslında işe) O yüzden internetten aldık. Modem geldi, eskisini çıkartıp yenisini takınca gördüm ki, benim 100(dl)-20(ul) olan bağlantım bi anda 60 - 4'e indi. Gelişmiş ayarları aradım, bulamadım; kaldırmışlar. Sadece Telnet ile gelişmiş ayar yapılabiliyor, sadece komutlat için 8,5 mblik pdf var; becerecek olan denesin. Firmware aradım fakat bulamadım, neyseki Google kardeş yardımcı oldu yabancı bir forum sitesi buldum, oradan da firmwarelere ulaştım.

Hemen durumu özetleyeyim. Firmware'ler bir Alman sitesinde var. İndirdim en son sürümü: 8.2. küsur birşey. Kurulum için modem'i fabrika ayarlarına geri döndürmek gerekiyor, sanırım yaptığınız ayarlar firmware yüklemesinde problem çıkartıyor. Fabrika ayarlarına döndükten sonra, firmware'yi yüklemeye çalıştım. Benden modeme ulaşmak için kullanıcı adı - şifre istedi. Ayarları daha yeni sildim, ne kullanıcısı? Boş geçtim olmadı. Modemin sayfasını açıyorsun kullanıcı filan sormuyor, bağlanıyorsun. Neyse, adsl bilgilerimi girdim; tekrar firmware aldığım siteye geri döndüm. Meğerse Administrator kullanıcı adı ve boş şifre kullanmam gerekiyormuş. Onu da yaptım, firmware yüklemeye başladı. Fakat yüklenemeden hata verdi. Niye? Kullanıcı adı-şifreye bakacağım diye girdiğim adsl bilgilerim yüzünden. :)

Tekrar fabrika ayarlarına döndüm, tekrar firmware yükledim, bu sefer başarıyla sonuçlandı. Almanca çıkan ekran karşısında şaşıp, İngilizce'ye çevirip, hemen kolay kurulum robotunu çalıştırdım. Meğerse bu firmware Alman bazı ISP'ler için tasarlanmış. Modemim acayip ayalarlarla DSL için ayarlandı. Tekrar fabrika ayarlarına geri döndüm, fakat bitimine yakın kitlendi. Ve modemle bağlantım koptu. Modemi kapatıp açtım ama modem açılmadı. Modem'in sayfasına da ulaşamıyordum. Yeni aldığımız modem, iki günde haşat oldu derken, modem'in üzerindeki reset tuşu aklıma geldi; oradan fabrika ayarlarına döndüm ve bilgilerimi elle girerek kullanmaya başladım.

Çok uzadı, toparlayayım. 2-3 firmware değişikliğinden sonra hala istediğim verimi alamıyorum. Kendi kendine reset atıyor arada ve 530 kadar stabil bir bağlantı veremiyor. Zaten yurtdışında ISP'ler bu modemi hediye olarak veriyormuş. Ben aldım, siz almayın diye. Keşke Linksys alsaydık.

0 yorum: