24 Eylül 2008

2

Müze Kart

Geçen hafta bir arkadaşımla beraber Sultanahmet'e indik. Ne zamandır müzeleri gezmemiştim, hem de Ramazan eğlencelerine bir bakarız dedik.

Topkapı Sarayı'na giriş 20 YTL. Müze Kart da 20 YTL. Ben de her Türk gibi bir Müze Kart alarak, bundan sonraki müze ziyaretlerimi (sanki çok geziyorum da) beleşe getirmeyi umdum. Fakat "fine print" dediğimiz küçük yazıları içerideki Harem bölümüne girmeye çalışınca farkettim. Müze Kart iyi hoş, fakat müzelerdeki bazı yerlere girmenizi sağlamıyor. Mesela Topkapı Sarayı'ndaki Harem bölümü buna bir örnek. Ayrıca 15 Ytl verip girmeniz gerekiyor bu bölüme. Öğrendim ki, her müze Kültür Bakanlığı'na bağlı değilmiş (Yerebatan Sarnıcı mesela), ve buralarda da kart geçmiyor. Ancak müze kartın geçtiği pek çok yer olduğundan oldukça karlı, 1 sene boyunca istediğiniz gibi dolaşabiliyorsunuz. (Ayrıca yazının sonunda müze kartın geçtiği yerlerin bir listesini veriyorum, ben çok aradım, siz aramayın.)
Topkapı Sarayı'nda yeni bir uygulama başlamış. Girişte elektronik rehberleri 5 Ytl karşılığında kiralayabiliyorsunuz. Biz almadık ama bir daha gidersem alırım; yazıları okumakla uğraşmayıp, istenilen dilde rehberlik hizmeti oldukça güzel.

Topkapı Sarayı'ndan sonra kartımı denemek için bir de Ayasofya'ya girdik. İçerdeki iskele yine bizi tüm heybetiyle kucakladı. Kaç senedir Ayasofya'ya uğrarım, hala o iskele duruyor. Ya işler bitmiyor, ya da o da sergileniyor; bir restorasyon bu kadar sürer mi bilmiyorum.

Tabi son olarak da Yerebatan Sarnıcı'na gittik. Müze Kartımın geçmediğini öğrendim, ücreti ödeyerek balıklara yem attık. Her zamankinden daha da karanlıktı, Sarnıç.

Sultanahmet Meydanı'na Ramazan nedeniyle pek çok stand kurulmuş. Çiğ köfteden sucuk dönere, mangalda kahveden kutulu tane mısıra neredeyse herşey var. Tam iftar vakti köfteciler ve yiyecek yerleri çok dolu olduğundan, millet paket alıp; etraftaki çimlere, banklara oturarak yiyorlar. Akşam da Mehteran Takımı'nın gösterisi vardı, fakat 21:30 denmesine rağmen 21:45'e kadar başlayamayınca, kalktık ve döndük. Zaten sonra ortalığı sel götürdü bir güzel ıslandım. Sonuç olarak Sultahmet güzel bir yer. Ağacı, havuzu, köftesi.. Arada gitmek lazım. Ama Mado'sunu hiç beğenmedim.

Uafak bir ek: Müzekart ile gezilebilecek müzelerin adresi ve listesi:
https://satis.muzekart.com/muzeler.pdf

2 yorum:

Adsız dedi ki...

eline sağlık çok tesekkurler

Adsız dedi ki...

link açılmıyorki.