18 Mayıs 2008

0

Kayseri Kalesi Proje Yarışması Çalışması


Geçtiğimiz ay üniversiteden bir hocam aradı, mimari proje yarışmasına katılıyorlarmış; benden maketini yapmamı istedi. Yoğun olduğumdan pek yapmak istemedim. Ama kendisi beni okuldan mezun ettiği için kabul etmek zorunda kaldım.

Maketi geçen ay bitirdim fakat gün be gün buraya yazamamıştım, o yüzden toptan girmeye karar verdim.

Sol üstte ilk kütle görülüyor, özellikle sur kesimleri çok uzun sürdü. Sağda ise tabanın ilk ve son hali görülüyor. Marangozdan bir ahşap kestirip üzerine mantar ile yükseldim. Kalenin iç kısmı için bir boşluk oluşturmak gerekiyordu.

Kale duvarları bittikten sonra sprey boya ile boyadım. Kalenin en üst kotunu daha yapıştırmadım, o beyaz olarak kaldı, böylece dolaşma yerleri belli olacak son makette.

Sağda ise boyanan kalenin tabana yerleşmesi görünüyor. Kalenin iç duvarları, tabanda açılan boşluğa denk gelecek şekilde uzun tutuldu böylece iç ve dış arasında kot farkı var. Ayrıca kale içindeki son kot olan kısım da beyaz olarak yerine konmuş.

Soldaki resim de son aşamaya oldukça yakın, iç bahçe bitmiş gibi. Fakat bu projede ne yazık ki A3 inkjet yazıcımın kartuşu tıkandığı için, A4 lazer yazıcımdan çıktı almak zorunda kaldım. Hem boyut olarak bana ekstra problem çıkardı (maket A3'e biraz sığabiliyor, A4'e sığmıyor.) hem de lazer yazıcı baskısı, maket yaparken kendi kendine silindi gitti.

0 yorum: