31 Mayıs 2008

0

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull


Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı 10 gün önce gösterime girdi. Aslında ilk gösterime girdiği gün gidecektim fakat aile içi problemlerinden dolayı geçen perşembe günü gidebildim. Yanıma Pazartesi günü geç kalan bir arkadaşımı da alıp sinemanın yolunu tuttuk.

İlk önce şunu belirtmeliyim ki Indiana Jones filmlerinin benim için özel bir yeri vardır. Özellikle de serinin 3. filmi olan Indiana Jones and the Last Crusade filmi. Bu benim sinemada ilk izlediğim filmdir. İlkokulda filandım galiba o zamanlar, babam ve başka bir tanıdıkla beraber Bakırköy Sinema 74'te balkonda izlemiştik hiç unutmuyorum. Gerçi bu nedendenmidir bilmiyorum ama serinin en iyi filmi de 3. filmdir bence. Kardeşim benim gibi bir sinema deneyimi yaşamamış ama o da üçüncüyü diğerlerinden daha çok sever demek ki sadece benimle ilgili bir olay değil.

Neyse ufak bir giriş bilgisinden sonra, gelelim yeni Indy filmimize. Filmle ilgili pek bir haber, yorum okumadım gitmeden önce. Direk sinemada izlemek istedim kimsenin etkisinde kalmadan. Ve açıkçası pek beğenemedim filmi. Nedenlerini pek saymak istemiyorum, filme gitmemiş olanların zevkini kaçırmayalım ama bir Indiana Jones filmine kristal kurukafalar biraz fazla fantastik olmuş gibi geldi bana. Tamam önceki filmlerde de vardı az çok birşeyler ama bu kadar bariz bir olay yoktu. Çünkü Indy filmlerindeki en sevdiğim şeyler; çarklar, basınca açılan tuzaklar gibi el yapımı öğeler olmuştur her zaman.

Ayrıca 3. filmde çok sevdiğim "güzel film" tarifi, bu filmde biraz bozulmuş. Üçüncü filmde ne ararsanız vardı. Aşk, hareket, vurdu-kırdı, komedi, entrika, hareket, aşk, komedi.. Film hiç durmadan ilerliyordu, insanı sıkmıyordu. Bu filmde bu dozajlar biraz fazla uzun tutulmuş gibime geldi. Bazıları hiç yok, olanlar da uzamış. Bazı dialog bölümleri sıkıyor gibi.

Peki izlenmeli mi? Tabii ki de. Indiana Jones filmi piyasada olan pek çok filmden daha iyi. Fakat Indy filmleri kalitesini yükseltemiyor sadece. 3. filmdeki karakterler yok tamam Indy yaşlandı belki olmamaları normal ama Sean Connery hala hayatta, demek ki oynayabilirdi. Devam filmlerini hiç sevmez ama filmde eksikliği hissediliyor. Cate teyze harika oynamış, tam soğuk Rus. Ayrıca film içinde tam 45 dakikalık bilgisayar destekli animasyon varmış, bir iki yer dışında neredeyse hiç farkedilmiyor; bu da filmin bir artısı. Indy hala komik, hala yılandan korkuyor ve hala aksiyona doymuyor. Keşke ayakları daha yere basan bir senaryosu olsaydı. Kaçırmayın, Indy filmi zor bulunuyor bu dönemde.

0 yorum: