9 Mart 2008

0

God of War : Chains of Olympus

Bu hafta içinde PSP'ye yeni bir oyun çıktı. Önceden PS2'de gördüğümüz God of War, PSP'de yüksek grafikli aksiyon oyunu yapılamaz diyenlerin yüzünü kızarttı.

PSP çıktığından beri, teknolojik açıdan pek güvenilmediği için genelde konsola çıkan oyunları kırpıp kırpıp önümüze koyarlardı. Fakat bu sefer yapımcı firma oturmuş adam gibi GOW motorunu geliştirerek PSP'ye uyarlamış. Sonuçta gerçekten güzel görünen, hızlı bir oyun çıkmış.

Oyun PS2'ye çıkan GOW1 ve GOW2'nin öncesini anlatıyor. Tanrıların ayak işlerini yapan "Ghost of Sparta" ile önümüze geleni deşip, Olympus'u kurtarmaya çalışıyoruz. İlerledikçe karşımıza büyük canavarlar, ufak oyunlar çıkıyor. Etraftan ve düşmanları öldürme şeklimize bağlı olarak da cesetlerden çıkan kırmızı yuvarlaklar ile silahlarımızı-büyülerimizi güçlendiriyoruz. Bu güçlendirme kısmı önemli çünkü yeni ve iyi hareketleri ancak böyle öğrenebiliyoruz.

Oyunda herşey etkileşimli, bir kapıyı açmak, çarkları çevirmek, hatta bize sarılanları itmek bile tuşlara basarak yapılıyor. Büyük canavarlarda, enerjisini belli bir seviyenin altına inince ufak oyunlar çıkıyor. Ekranda görünen tuşa zamanında basınca Kratos gayet şık hareketlerle rakibin işini bitiriyor. Mesela yandaki resimde; beni tepegöze diş muayenesi yaparken görebilirsiniz. Operasyon için herşey hazır.

Bu tip oyunlarda genelde kamera çok problem çıkarır. Olup olmadık yere kaçarak saç baş yoldurur. Fakat GOW:CoO'da kamera oyuna yerleştirilmiş, yani kafasına göre davranmıyor, sizi takip ediyor ve nerede olduğunumuza bağlı olarak yerinde duruyor. Tüm oyunda hiçbir kamera problemi yaşamadım. Sadece bir yerde kamera gitmeniz gereken "gizli" geçidi göstermiyor, onu hissetmek gerekiyor o kadar. :)


Dövüşler olması gerektiği gibi hızlı, kanlı ve heyacanlı. Başlarda kolay gelse de ilerledikçe yaratıklar da güçleniyor ama bu bizi durduramıyor. Mesela yandaki resimde Medusa teyzenin kafası elimde kalmış. Yerine takmaya çalışıyorum nezaketen ama nafile, geberip gidiyor bana da bonus bırakıyor.

Sonuç olarak, oyun üzerine uğraşıldığı belli. Fakat bu kadar grafik, oynanış, videoların da bir eksisi oluyor. Oyun birazcık kısa. 5-6 saatte bitiyor. Yeniden oynamak isterseniz, gerçekten zor bir zorluk modu açılıyor. Bitirmek gerçekten güç. PSP'niz varsa bu oyunu mutlaka bir kere oynamanız gerekir.

Oyunun Tanıtım Filmi
Oyunu PlayAsia'dan Satın Alın

0 yorum: