3 Ekim 2006

0

Beyza'nın KadınlarıMustafa Altıoklar'ın bir önceki filmi Banyo'yu izlemedim henüz. Korku/gerilim filmlerini sevdiğimiz için önceliği bu filme ayırdık kardeşimle beraber.

İlk olarak, çekimden biraz söz edeceğim. Zira filmi izlerken, özellikle iç mekanlardaki ışık, açı ve kamera kullanımı Amerikan filmlerini aratmayacak düzeyde güzeldi. Fakat kamera dış mekana çıkınca, tipik Türk filmi izlerini görebildik.

Konuya biraz değinecek olursak, spoiler vermeyi sevmem biliyorsunuz, filmin adından tanıtımına kadar heryerde görebileceğiniz gibi çok kişilikli bir kadının etrafında geçen cinayet zinciri anlatılıyor. (Merak etmeyin filmin ilk sahnelerinden belli zaten bu olay, spoiler falan yok hala :)
Konu Türk filmlerinde pek rastlanmayacak kadar değişik, biraz şiddet sahnelerine de yer verilmiş, tipik Amerikan korku filmleri havasında bir yapım.
Oyunculardan Demet Evgar harika. Gerçekten güzel bir oyunculuk sergiliyor ve filmi sürükleyebiliyor. Fakat aynı şey ne yazık ki Tamer Karadağlı için geçerli değil. Her hareketinde "taş fırın erkeği"nin havucu kovalamasına tanık oluyoruz sanki. Keşke önceden düşünüldüğü gibi, Okan Bayülgen oynasaymış bu rolü. Levent Üzümcü'nün rolü pek büyük değil fakat sonlardaki senaryo zayıflıklarından nasibini alıyor oyuncu olarak.
IDéEFIXE Beyza'nın Kadınları DVD
Sonuç itibari ile, Türkiye'de pek fazla korku filmi çekilmiyor -DU. Nedense yeni neslin, Amerikan gençlik korku filmlerine karşı olan ilgisi sayesinde, Türk gişe sineması bu türe yönelik çalışmalar içine girdi. Peki bundan rahatsız mıyız? Hiç de değil. Çok iyi bir film olmasa da, kötü denmeyi de haketmiyor. Sırf Türk gerilimlerinden biri olduğu için bile izlenmeyi hakediyor.

IDéEFIXE Beyza'nın Kadınları Müzik Cd'siIDéEFIXE Beyza'nın Kadınları VCDIDéEFIXE Beyza'nın Kadınları DVD

0 yorum: