3 Eylül 2006

0

Mahşer-i Cümbüş

Dün gerçekten de cümbüş gibiydi. 3 ayrı etkinlik vardı ve ben sadece 2 tanesine gidebilecektim. Hatta birini, bu tiyatro-sporu yapan grup yüzünden kısa kesmek zorunda kaldım. (Hatta ilk defa IG derneğinde sahneye çıkmama rağmen, biraz ani oldu ama olsun.)

Apar topar Mahşer-i Cümbüş 'ün çıktığı Hayalhane'ye yetiştikten sonra "oyun" başladı. Aslında oyun demek yanlış olur zira ortada tiyatro olarak yazılı bir oyun yok fakat 2 takımın yarıştığı bir müsabaka var. Bu yüzden yaptıklarına Tiyatro Sporu (TheatreSports) adını yakıştırmışlar.

Tek kelimeyle, bayıldık. Gülmekten, beğenmekten ve "bu salonun neden yarısı boş?" diye düşünmekten gına geldi bana. Fakat anladım ki, televizyonda 2-3 bölüm yayınlanan programları olmasa bizim yerimiz de boş kalacaktı, tamamen kendi eşekliğimiz işte. O yüzden ben buraya yazıyorum, okuyan birileri de öğrensin diye; mutlaka bir kez izlemeniz gerekiyor bu sporu. Bizi bir kere kesmedi, 15 günde bir gitmeyi düşünüyoruz hatta kombine bilet isteyeceğiz kendilerinden.

Sahneye çıktıkları yer olan Hayalhane sanırım kendilerinin. Oldukça şirin ufak bir salon; kendileri işletiyorlar gibi bir izlenime kapıldım. İstanbul'da yaşayanlardan beklenmedik bir şekilde çok canayakın bir grup bu Mahşer-i Cümbüş ekibi. Gelenleri karşılıyorlar, biletleri kendi kesiyorlar, arada sizle oturup giderken de arkanızdan el sallıyorlar. Ben bunun %1'i kadar bile eğlenmediğim oyunda, sanki çok büyük işler başarmış gibi gerinen oyuncular gördüm.

Şu anda sezon tam açılmadı için sadece Cumartesi günleri 20:30'da sahneye çıkıyorlar. Ekim'de ise ayrıca interaktif uzun bir oyunları olacak Cuma günleri.
Hayalhane, Sadri Alışık Sokak, No:24 Kat:4'te. Kısaca Taksim Meydanından aşağı inerken cami'nin karşısındaki Swatch dükkanının (ki aşağı inerken solda kalıyor bu saatçi) yanından giriyorsunuz, polis merkezinin hemen 2 apartman ilerisinde. İki saat kadar gülüp eğlenmenin bedeli ise sadece 10 milyon. Çoğu sinemadan ucuz, kesin ek iş yapıyorlardır bunlar; zaten bizim ülkemizde tiyatrodan para kazanılmaz heralde. Fazla uzatmayacağım, 15 gün sonra yine gideceğiz ondan sonra belki uzun uzun yazarım, şimdilik bu kadar. Aşağıda web sitelerine linki veriyorum. Eğer siz de bizim gibi şehir ve devlet tiyatrolarından bıkıp, eğlenceli bir gece geçirmek istiyorsanız; özel tiyatrolardaki oyunlar da değişmiyor- bilet fiyatları uçmuşsa şuraya mutlaka bir bakın.. :
http://www.mahsericumbus.com/

0 yorum: