28 Mayıs 2006

0

Amerikan Futbolu Şampiyonu Boğaziçi ÜniversitesiDün İnönü Stadında, Amerikan Futbolu Şampiyonluk maçı vardı. VIP tirbün biletlerini arkadaşım Ahmet dağıttığından içeri beleşe girebildik. Aynı zamanda Kanal 1'in de açılış günüymüş heralde, her yerde 1 logolu elemanlar vardı, ama en güzeli de maç öncesi "Amerikan Futbolu Kural Kitapçığı" dağıtmalarıydı. Nasıl birşey olduğunu az çok biliyorduk fakat ne olduğunu anlamayınca pek zevki çıkmazdı.


Maç Boğaziçi Üniversitesi ve Ege Üniversitesi arasındaydı, Amerikan Futbolu ve Beyzbol federasyonu yeni kurulduğundan ilk şampiyonu bu maç belirledi. Bir kere oldukça kalabalık bir takımla oynanıyor bu oyun, yaklaşık 34 kişilik takımlar vardı, sahada aktif olarak oynayan kişi sayısı ise 11'er. Takımlar 11'er kişilik 3 ayrı takım çıkarıyorlar; bir özel takım, bir defans takımı ve bir saldırı takımı. Sahadaki duruma göre takımlar yer değiştiriyor ve oyuncu değişim hakkı sınırsız. Maç öncesinde sahaya çıkıp, kasklarını çizgiye dizen oyuncular ısınma sonrasında maça başladı. Sol tarafta ise başlama vuruşu görülüyor.
Hızlı başlayan maçın ilk çeyreği bittiğinde (15'er dakikalık 4 çeyrek üzerinden oynanıyor, fakat bizim futbol maçları gibi tam ortada 15 dakika ara veriliyor; 1-2 ve 3-4 beraber oynanıyor, takımlar yer değiştiriyor sadece) maçın sonucu da biraz şekillenmişti. Ege Üniversitesi takımı hücum da zorlandı ve süre ilerledikçe Boğaziçi Üniversitesine karşı koymakta zorlandı. Ve sonuç olarak da 30-8 skoruyla Boğaziçi İlk resmi şampiyonluğunu almış oldu. Sağ resim de takımı sevinirken görebilirsiniz, biraz yukarıda solda siyah tşörtlü uzun saçlı kişi de antrenörleri. Şampiyonluk kupalarını ve şempiyonluk yüzüklerini federasyon başkanından aldılar, ben de Ahmet'ten gelecek sezon için kombine bilet sözü aldım, artık önümüzdeki maçlara bakacağız.


Televizyondan maç izleken merak ederdim, bu kameramanlar ne yapar diye; gördüm ki çok da arahatlarmış. Bir tanesi zaten ayakkabıları atmış, sahada yalınayak dolaşırken devre arasında biraz da kestirdi. Bütün gün ayakta durmak zor iş ne de olsa.

Kuralları biraz okuma ve bir maç izlemeyle kolaylıkla anladık ve oldukça zevk aldık, (ayrıca ayrı bir başlıkla inceleyebilirim bu kuralları fazla karışık değil) fakat fotoğraflardan da görüldüğü gibi stad biraz boştu. (Karşısı güneş aldığından iyice boştu, bizim taraf oldukça doluydu.) Ahmet; sırada beyzbol var onu da öğrenelim. Futbol maçlarına gidilemiyor artık ülkemizde, açık havada böyle güzel stadlarda izlenebilecek daha çok takım oyunları istiyoruz. :)

0 yorum: