22 Şubat 2006

0

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?


Haftabaşında izleme imkanı buldum sonunda filmi. Vizyona girdiği ilk gün teknik imkansızlıklar (seans saati uyuşmadı) nedeniyle izleyememiştim. Gittiğimizde gördük ki, film çok güzel. Ezel Akay'ın bir önceki filmi Neredesin Firuze'den kat be kat güzel hatta. Genelde izleyeceğim filmlerle ilgili eleştirileri pek okumam, fakat filmin ses problemi olduğunu televizyondan duymuştum. Açıkçası bizim izlediğimiz salonda çok da büyük problem yoktu. Bir ara dolby biraz surround oldu fakat bu filmin atmosferini bozmadı aksine çok daha güzel ve anlaşılır bir hale soktu.

Küçüklüğümden beri severim Karagöz ve Hacivatı. Hala aldığım teyp kasetleri durur evde. Ezbere biliyorum içindekilerini neredeyse, o yüzden biraz önyargıyla gittim filme. Fakat film bizim bildiğimiz (ki o da ne kadar doğru tartışılır çünkü hiçbir kanıt yok) Hacivat ve Karagöz hikayesinden farklı bir yol çiziyor. Ezal Akay bilinen hikaye yerine, ona benzer bir "masal" anlatmayı seçmiş. Senaryo'yu Levent Kazak'la birlikte yazmışlar. Film için çok para harcandığı söyleniyor, dekorlar çok güzel, kıyafetler harika. Özel efektler ise idare eder durumda, keşke daha iyi olsaydı. Müzikler, Neredesin Firuze kadar olmasa da yine de akılda kalıyor, ayrıca filme de çok iyi oturmuş.

Konunun benim bildiğim hikayeden değişik olmasını yadırgasam da, uzun zamandır izlediğim iyi Türk filmlerinden biri bu. Keşke bu tip, eski masallarımızı anlatan daha çok filmler çekilse. Gidip de Keloğlan Karaprense Karşı dursun demiyorum, böyle eli yüzü düzgün bizi ve kültürümüzü herkese tanıtacak yapıtlardan sözediyorum. Film'in içinde kullanılan dil (hem eski hem de küfürlü) çocukların izlemesini zorlaştırıyor fakat zaten bu büyüklere yönelik bir masal. İki saatten fazla sürüyor ve ben hiç sıkılmadım izlerken. Oyuncular harika, herkes rolünü benimsemiş; sırıtan kimse yok oyuncular arasında. Fakat unutmayın, filmin adı "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü", o yüzden filmin sonuna hazırlayın kendinizi. Umarım harcadıkları emeğin ve paranın hakkını alır yapımcılar da, benzer türde filmlere devam ederler.

IDéEFIXE Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü Müzik Cd'siIDéEFIXE Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü VCDIDéEFIXE Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü DVDIDéEFIXE Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü 2-DVD Set
http://www.hacivatkaragoznedenolduruldu.com/

0 yorum: