15 Şubat 2006

3

Gümrük

Gümrük mevzuatları mı değişti? Yoksa şu son Kapıkule olaylarından sonra dikkat mi etmeye başladılar??

Amerikadan gelen paketim yaklaşık 10 gündür Topkapı Gümrüğünde yatıyormuş. Çok fazla uzak olmadığından gidip bir sorayım bari dedim, ben kayboldu filan sanıyorum. Çünkü yaklaşık 7-8 günde gelen paket (ki en son yazın almıştım, kapıma kadar geldi) 3 hafta geçmesine rağmen ses seda çıkmadı. Bu sefer kalın kapaklı kitaplardan filan aldığımdan heralde ağır geldi takıldı deyip; gümrüğe gittim ve öğrendim ki paketim orada beni bekliyormuş. İnsan eve bir not yollar da haberimiz olur. Neyse daha çok beklerdim akıl edip sormasaydım paketi.

İçeri girdim bilgisayardan numara alarak işlemlere başladık. İlk önce 1 numaralı bölümden irsaliye kağıdımız aldık. Sonra 7 numaraya gittim, koliyi alacağım sanıyorum hemen, saflık işte. :) Cama yapıştırmışlar kimlik fotokopisi lazım diye, bilgisayarcı amcaya sorup bir fotokopici buldum etraftan. Bir ehliyet fotokopisi tam 500 bin, hayılı olsun. 7 numaraya geri geldim, kolim bulundu ve yan tarafa teslim edildi. Yan taraf koli açıp inceleme mekanı. Amcalar açıp içinde ne var ne yok bakıyorlar. Sıra beklerken bir kişininkinin açılışına şahit oldum resmen korktum. Adam koca bir kutu içinde elektronik bir eşya getirtmiş. Ne olduğunu göremedim. Görevli memur kaç para bu diye sordu. Adam da 78 dolar dedi. 100'ü geçince gümrük ödemek gerekiyor ya. Görevli memur dedi ki, "Sana 178 dolar vereyim bana sat bunu, git.." :) Adam ucuza gelsin diye sallıyor kesin. Görevli resmen çıkardı cüzdanını, para çıkartmaya başladı. Sonunda adam pes etti, fatura veremem filan diye çark etti. Görevli de ben de sana koliyi veremem kardeşim diye adamı postaladı. Beni de bir korku aldı, benim akıllı internet satıcım irsaliyeye 1$lık Sample Kit yazmış. Yani bir çeşit deneme sürümü. Dedim içimden kesin yollayacaklar beni de böyle geri.
Neyse sıra bana geldi, başka bir amca açtı kolimi, dvd filan gördü, kitap da olduğunu söyledim içinde; "İnternet alışverişi mi? 100$ı geçerse gümrük var." dedi; işlemleri yapan teyzeye kağıtları verdi. Teyze içindeki faturaya baktı (tüm ürünlerin fiyatı 0$ görünüyor), irsaliyeye baktı (1$ görünüyor); "Yahu biraz insaflı yazın bari şunları!" diye bana kızdı. Onları benim yazmadığımı, kutunun değerinin 60 milyon filan olduğunu söyledim. İmzaladı kağıtlarımı. 1 numaraya geri gidip çıkış işlemini yaptım. 7 buçuğa geri dönünce, önceki koliyi yollayan amca yanlış geldiğimi 1'e gitmemi söyledi. 1'e zaten gittim ben, o zaman vezneye gidilmesi gerekiyormuş. Nasıl da unutmuşum!! Neyse vezneye gidildi, gümrük ücreti olarak (belki de evrak) 1,25 Ytl ödendi. Ardından da 8 numaradan kolim alındı.
Bu kadarcık ücret için kaç saat dolandım orada(yol parası bile çok daha fazla), Allah orada çalışanlara kolaylık versin. Havasız ve basık bir yer zaten, yazın kimbilir nasıl oluyordur. Bundan sonra kayboldu paketim diye yenisini istemeden önce ilk işim orayı ziyaret etmek olacak. Ayrıca paketin içeriğini adam gibi yazmalarını söyleyeceğim artık alışveriş yaparken.

3 yorum:

yvainethefallen dedi ki...

bizim öğrenci işleri gibi. ruhum daraldı

GaMeR dedi ki...

Orası da çok sıkıcı ve darltıcı bir yer zaten. Nasıl çalışıyorlar hayret ettim.
Ayrıca bu numaraların bu kadar aklımda kalması hiç normal değil, hala hatırlıyorum nereye gideceğimi :D

yvainethefallen dedi ki...

lanetli onlar lanetli