2 Ocak 2006

0

Organize İşler


Bu sefer bir değişiklik yapıp, gösterimde olan bir filmi anlatacağım. Merak etmeyin hiçbir şekilde spoiler filan vermeye niyetim yok, filmde olan tek bir olay var, onu da hemen başında kendi veriyor zaten. Filme Cuma günü kardeşle gidebildik, ancak günleri ayarladık. Oldukça kalabalıktı salon, ve ne kadar değişik insanlar film izlemeye gidiyor görmüş olduk.

İlk olarak şunu söylemeliyim, ben Yılmaz Erdoğan'ı severim. "Bana Bir Şeyhler Oluyor" en sevdiğim tiyatro oyunudur; uzun zamandır izlediğim (evet gidip tiyatro da izlemeyi severim) en güzel tiyatrolardan biri diyebilirim. Çektiği ilk film, Vizontele'yi de beğenmiştim. O da Türk sinemasında ayrı bir yeri olan bir filmdir, bence. İkincisinden hiç söz etmeyeceğim, bence gereksiz bir çalışmaydı çünkü.

Filme gelecek olursak, bir kere üçkağıtçıları anlatan filmlere bayılırım. Böyle oyun çevirsinler, milleti kazıklasınlar biz de izleyip görelim, neler nasıl yapılıyormuş anlayalım isterim. (Viva Las Vegas) Bu filme de Organize İşler'i görmek için gittim ama pek göremedim dersem yeridir. Yani film boyunca tek bir "organize iş" görüyoruz. Karakter dialoglarına önem verilmiş, ama karakterlere önem verilmemiş. Mesela Vizontele'de her bir kişinin bir geçmişi vardı, bir kişiliği vardı. Film boyunca bunu farkedebiliyorduk, hissedebiliyorduk. Burada birkaç karakter dışında neredeyse tümü yüzeysel kalmış. Sadece görünmek, arada bir iki kelime konuşmak için serpiştirilmiş gibi. Yılmaz Erdoğan'ın elinde birçok hikaye olduğuna eminim, fakat bu film için biraz eli sıkı davranmış gibime geldi. Sanki çok yüksek bütçeli bir Tv dizisinin başlangıç bölümü gibi olmuş. Bu kadar kötülemeye rağmen film kötü mü? Hayır, keyifle izlenebiliyor; vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Sadece benim beklentilerim biraz fazlaydı sanırım, onları bulamadım o kadar...

IDéEFIXE Organize İşler Müzik Cd'siIDéEFIXE Organize İşler VCDIDéEFIXE Organize İşler DVD

0 yorum: