21 Ocak 2006

0

Derren Brown - Heist

Dün akşam kardeşle Derren Brown amcamızın son tv programı izledik: Heist. Konu normal. Derren Brown gazeteye ilan veriyor, bir beyin gücü geliştirme semineri için çalışan orta gelirin üzerinde insanları toparlıyorlar. Sonuç? Sonuç da normal sayılır, seminer görünümü altında Derren Brown bu kişilerden dördüne bilinçaltı mesajları vererek bir banka soymalarını sağlamaya çalışacak.

Tabi bunu duyunca kesin kendi adamları filan kullanılmıştır denebilir ama değil. Derren amcanın önceki işlerini izlediyseniz zaten hakkında bir şüphemiz olamaz. Neler yaptı bir bakalım.. İnsanlarla konuşurken, kravatı dahil cebinde, ceketinde, bileğinde ne varsa götürebilen biri o. Sokakta yürürken ankesörlü telefonun çaldığını gören ve açan yoldan geçen normal bir insanı birkaç dakika içinde olduğu yere yığabilen biri. Köpek yarışlarında kaybettiği yarış biletiyle gidip vezneden kazanmış gibi ödeme alabilen biri. Hatta hiç satranç bilmeden 9 satranç ustasını yenebildi. Ve çok daha fazlası.. Piyasada tv programlarından derlenmiş bir dvd var, tv programları da kolaylıkla bulunabiliyor, çoğunu izledim ama yeri geldikçe yine yazarım.
Birazda bu programdan bahsedeyim. Birkaç hafta içinde insanların bilinçaltlarına bazı tetikler yerleştirerek onlara bu olayı yapmalarını sağlıyor. Fakat her insana güvenemeyeceğinden, son 4 kişiyi seçerken pek çok oyun kullanıyor. Mesela bunlardan en önemlisi Milgram deneyi, bununla ilgili de bir yazı yazacağım. Seminer diye millete bazı temel bilinen öğretileri anlatıyor, hatta kendi deyimiyle araya "zırvalıklar" eklemeyi de unutmuyor. :)
Diğer özel tv gösterilerine göre çok daha iyi hazırlanmış fakat sonu bana biraz zayıf kalmış gibi geldi. Ama başka biri bunu yapmayı hayal bile edemezdi heralde. Bulursanız izleyin, bu amcanın nesini bulursanız izleyin hatta :)

0 yorum: