27 Aralık 2005

0

F.E.A.R.


Yılın oyunu dendi, yılın bombası dendi, ismi güzel- açılımı pek değil dendi. Ee? Tek kelimeyle anlatayım demek isterdim ama iki kelime ediyor; ben sevmedim. 11 bölümden oluşuyor yanlış hatırlamıyorsam, birkaç günde (benim herşeyi bir yana bırakıp oynamamla tabi) 8. bölüme kadar gelmiştim. Ondan sonrası? Bir buçuk, 2 ay sonra; harddiskte yer kalmayınca resmen bitsin diye oynamak zorunda kaldım. Oyunun hakkını da verelim. Bir kere grafikler harika. Atmosfer güzel. Lambaları patlatıyor, camları indiriyor, Matrix gibi zamanı yavaşlatıp ona buna uçan tekmeyi basabiliyoruz. Bunlar iyi hoş, özellikle multi'de harikalar yaratabilir ama tek kişilik oyunda pek birşey göremedim açıkçası. İsmine bakıp aldanmayın. Sadece 1-2 sahnede korkarsınız, o da Doom3 mantığıyla çalışan şeyler; o ne kadar iyiyse bu da o kadar iyi. Gidip Clive Barker's Undying oynayın çok daha güzeldir. Ya da ne bileyim, en son hatırladığım Vampire The Redemption: Bloodlines'da bir perili ev bölümü vardı başlarda. O bile bu oyundan daha korkunçtu :)
İkinci kötü özelliği de, bölüm tasarımları. Hiç beğenmedim. Başından sonuna oradan oraya geçip duruyorsunuz, ama oyun bitince hatırda kalan doğru dürüst bir bölüm bile yok. Ama dediğim gibi güzel yanlarıda var, karşınızda gerçekten bir özel tim varmış hissine kapılabiliyorsunuz çoğu zaman. Gerçi bunda pek açık olmayan bölüm tasarımlarının payı var ama olsun. Scriptli olaylar pek yok deniyordu ama bolca var, bazı flashbackler var; Max Payne hatırlattı bana, sevmedim o yüzden. Çatışmalar gerçekten çatışma gibi geçiyor, duvarlardan toz çıkıyor, delikler açılıyor, kovanlar havada uçuyor, ölenlerden çeşitili uzuvlar kopuyor, hala ateş etmeye devam ediyorlar. Ama bu bir yerden sonra yeterli gelmiyor işte. Oyunun sonu bile daha ikinci bölümden kendini belli ediyor. Ayrıca birazcık spoiler olacak ama söylemeden edemeyeceğim. Başından beri kovaladığınız herifi, öldürünce; öldürdüğünüze inanamayacaksınız. Bu kadarını söyleyeyim..
Sonuç? Kesinlikle biryerlerde görün, bakın azcık oynayın. Çok iyi bir sisteminiz varsa zaten silmezsiniz, ama bence Q4 daha iyi bir seçim gibi duruyor. (Gerçi bir bölüm oynayıp sildim onu da ama harddiskte yer açılsın bakacağım tekrar)

0 yorum: