15 Aralık 2005

0

Carom 3D


Badireli dönemimi atlatmamı sağlayan yegane oyunlardan biri de Carom 3D oldu. Faik'in getirmesiyle tanıştığımız bu bilardo oyunu, evden çıkmadan sigara dumanı olmadan arkadaşlarınızla gerek Brezilyalıara gerek Korelilere ama çoğunlukla da Türklere karşı maç yapma şansı tanıyor.
Genelde yabancı oyunlarda bulunmayan 3 top'un yanında Amerikan (8 top), Snooker ve birçok değişik bilardo oyununu oynayabilirsiniz.
Oyun tamamen ücretsiz şu anda. Yeni başladığınızda belirli bir leveliniz var ve buna göre de bir ıstakanız. Şu anda her gün girdiğinizde biraz puan alıyorsunuz ve yendiğiniz maçlarla puanınız artarken, yenildiklerinizle puan kaybedip leveliniz düşebiliyor. Leveliniz arttıkça yeni ıstakalara sahip oluyor, ve daha iyi -daha hızlı vuruşlar yapabiliyorsunuz.

Oyuna Practice seçeniği ile başlayabilirsiniz. Bu tamamen offline çalışıyor ve oyunu puan kaybetmeden öğrenmenizi sağlıyor. Fakat esas oyun START ile ulaştığınız online bölüm. Buraya girebilmek için Carom 3D sitesine kayıt olmanız gerekiyor. (ücretsiz) Ayrıca oyunu da bu siteden indirebilirsiniz. (Yaklaşık 14 mb) Oyunu kurup, bir kullanıcı oluşturduktan sonra, START ile serverları görüp, istediğinize dalabilirsiniz. Buradan isterseniz mevcut odalardan birine oturabilir, isterseniz kendi odanızı yaratıp (sağdaki gibi) milletin gelmesini beklemek mümkün.


Burada da oyun içinden bir görüntü var. Oynaması gerçekten kolay, farenin sol tuşuna basılı tutarak topa falso veriyoruz. Sağ tuşuna basılı tutarak ıstakayı havaya yada yere doğru olan açısını ayarlayabiliyoruz. Hiçbirşeye basmayarak fare ile ıstakayı döndürebiliyoruz ve son olarak da CTRL tuşuna basılı tutarak ve fareyi ileri geri hareket ettirerek atışımızı yapıyoruz. TAB tuşu ise masayı kuşbakışı görmemizi sağlıyor. Oyun içindeki müzikler biraz dandik fakat WinAmp'ın m3u listesini desteklediği için istediğiniz müziklerinizden bir liste oluşturup oyun içine atabilirsiniz. Ben pek bilardo sevemem, ama sıkıldığınızda birkaç arkadaşınızla buluşup iki oyun oynamak gerçekten zevkli.

Carom 3D sitesi

0 yorum: