1 Aralık 2005

4

Big Fish


Kendimden utanıyorum. Tim Burton'un neredeyse bütün filmlerini izledim, takip de ederim (ya da ettiğimi sanıyordum) fakat bu filmini duymadığıma inanamıyorum. Film zevkini beğendiğim bir arkadaşımın tavsiyesi ile izledim bu filmi. (Genelde sevmem tavsiye almayı -zevkler uyuşmaz normalde; bu arkadaşım farklıdır) Ve birkez daha anladım hayatta nelerin önemli olduğunu. Yaşam nedir sorusuna, "başkalarının yüreklerinde bıraktığımız izdir" derler. Bu filmle bunu daha iyi anladım. O güzel hikaye anlatıcısı Ed Bloom'un yaşam felsefesi etkiledi beni. Anlattığı hikayeler belki tamamen yalandı, belki de tamamen gerçek. Önemli olan onları yaşamış olması, anlatması ve karşısındakilere yaşatması. Belki onun kadar iyi bir anlatıcı olmayabilirim ama anlatacak daha fazla hikayemin olması, bu dünyada birkaç güzel iz daha bırakmak isterim bende. Ed Bloom kentinden çıkıp, büyükşehire gitmek isterken ona bir laf söylemişlerdi. "Sen kendi havuzunda büyük bir balık olabilirsin, ama denizde sadece küçük bir balıksın. Ve boğuluyorsun." Birkaç ay öncesine kadar ben de kendi havuzumda yüzen bir balıktım, başka bir arkadaşım da (öyle olduğunun farkında bile değildim o zaman) beni oradan çıkardı, büyük denize götürmek için. Ama yarı yolda kaldım, yüzgeçlerim su arıyor. Ama havuzuma geri dönmeye niyetim yok. Çünkü denizde görülecek daha fazla hikaye var; ve bunları anlatmak istediğim, tanınmayı bekleyen daha çok insan. Artık aradığım büyük bir balık var, başkaları tarafından yakalanamadığı için büyük ama belki de yakalamayı bilemedi kimse. Film sinemalara gelmedi ama dvdsi'ni görmüştük, mutlaka izleyin.

4 yorum:

yvainethefallen dedi ki...

filmi çok severim. ama korkutuyor beni -nedenini sormayın, açıklayamam. o nedenle çok defa izleyebileceğim filmler arasında değildir.

GaMeR dedi ki...

Peki sormayız, meraklanmayın :)
Ama genelde Tim amcanın filmlerinin batan bir tarafı vardır insana...

clémentine dedi ki...

ben büyüyünce tim burton olacam :D
evde izlemiştim. o nedenle tam tadını alamadım biliyorum. ama balık diyor, deniz diyor, yaşam boyu süren tatlı hikayeler, herşeyi oyunlaştırmak diyor. nasıl sevmeyiz ki biz tim'i? o bizim büyümeyecek çocukluğumuz.

GaMeR dedi ki...

Ama büyürsen Tim Burton olamazsın ki! :)