30 Kasım 2005

0

The Movies

Neden bilmiyorum ama bu aralar beni saran Lionhead oyunları oluyor. Black & White 2'den sonra şimdi de Movies çıktı karşıma. Arada F.E.A.R., Age of Empires 3 ve Quake 4 oynadım ama onlar bu oyunlar kadar zevkli değildi açıkçası.

Bu oyun bir Hollywood Simulasyonu. Evet, oyunda bir film şirketi kuracak, kocaman alana yayılan mekanda, oyuncular için kalma yerleri, senaryo mekanları, prova yerleri ve en önemlisi de setleri kuracaksınız. 1900lerde sessiz filmlerle başlayan maceranız, 2005 e kadar devam ediyor ve buradan isterseniz devam da edebiliyorsunuz. Oyunda starlarınızın pek çok isteği oluyor sizden. Mesela kalacak güzel bir yer, birkaç asistan, güzel bir maaş, fazla unutulmamak, fazla çalışmamak, vs. Herbirinin kendi özel kişiliği var, kimisi bardan kalkmazken bazısı da yemek yemeden duramıyor mesela. Tabii bunlar için de sırasıyla rehabilitasyon merkezi ve Nip & Tuck (evet, liposaction -yüz gerdirme -silikon işlemleri için :) ) ofisleri göreve hazır ve de nazır durumda. Oyunda 5 yılda bir verilen akademi ödülleri mevcut, ayrıca belirli bir para toplama, 5 yıldızlı bir film yapma gibi görevler karşılığında değişik binalar hizmetinize sunulmakta.


Oyunu ilk yüklediğimde yaklaşık 8 saat filan oynamışım galiba, çünkü bölüm geçmeye dayalı bir oyun değil. Başladığınız stüdyoyu oyunun sonuna kadar kullanıyorsunuz. O yüzden ilk başta planlamalarınızı dikkatli yapmanızı öneririm. Menü sistemi oldukça güzel. Bir kere B&W'de kullanılan "ekranda ne varsa elinle tut kaldır" sistemini güzel menülerle desteklemişler ve kullanım çok güzel-kolay olmuş. Yakında her oyunda standart olabilir bu özellik zaten, bazen yakalanması zor oluyor ekrandakilerin ama olsun kolaylığı güzel. Oyunun en önemli özelliklerinden biri de kendi filmlerinizi yapma şansı vermesi. Normalde oyun içinde senaryoyu otomatik yazdırabiliyorsunuz(aksiyon -korku -romantik -komedi -bilim-kurgu türleri mevcut ve bunların herbirine ayrı sürüyle set var), sonra bunu yönetmenin takdirine bırakıp piyasaya yayıyorsunuz. Fakat isterseniz filmin senaryosunu oturup kendiniz yazabilir, bunu Post Production odasına sokup üzerinde istediğiniz kes çıkar işlemlerini yapabilir, sahneleri tekrar düzenleyebilirsiniz. Tabii orjinal oyununuz varsa yaptığınız bu filmleri tüm internet camiasına online sitesi vasıtasıyla açabilir, oylamalara girebilir ve topladığınız oylarla yeni set, kostüm satın alabilirsiniz.Resimlerden bahsetmem gerekirse en tepede, setlerimden bazıları görülebilir. Hemen solda aktörlerimin karavanları duruyor. İkinci resimdeki binam ise ana bina, oradan aktör alımlarımı yapıyorum yukarıda lokanta görülüyor. En son resim ise kamera arkası görüntüsü. Oyun içinde, ilk resimdeki görüntüdeyken zoom yapa yapa bu kadar yaklaşabiliyorsunuz insanlara. Ağızları oynuyor, yemek yiyorlar, çekim yapıyorlar; hepsi görülebilliyor. Mesela son resimde yönetmen, "tamam oldu bu çekim" dedi. Kamera ekibi alkış tuttu, birazdan diğer sete geçecekler.

Sonuçta fikir güzel, uygulama da güzel. Ve ortaya çok keyifle oynanabilen bir oyun çıkmış. Ayrıca gelişmeye çok açık bir oyun. Mesela her film türü için yeni setler, dekorlar, aksesuarlar, giysiler çıkartılabilir; stüdyo'ya tv bölümleri eklenebilir; bir nevi Universal Studio yada Disney World gibi stüdyo millete açılabilir mesela. Zaten adamlar ve menü sistemi Sims'i de andırıyor. Umarım eklenti paketleri de onu aratmaz. Ayrıca oynarken nedense Theme Hospital tadı da aldım biraz, gerçekten güzel oldu bu.

0 yorum: